Archív: Kanada & USA

ÉSZAKNYUGATI ÁTJÁRÓK (USA – Kanada)

Időpont: 2024. augusztus 22 – szeptember 1. Két egymásra néző ultramodern metropolisz – együtt 5 millió lakossal, egymástól kevesebb, mint 3 óra távolságra. Seattle az USA – Vancouver pedig Kanada kulturális és gazdasági „óriás-bébije” – a világon egyedülálló, érintetlen természeti környezettel. Csak itt, a két óriás állam nyugati határvidékén fordulhat elő, hogy a felhőkarcolókat hátrahagyva, szinte azonnal örök hóval és jéggel borított óriásvulkánokhoz érjünk (Mount Rainier, Mount Olympos). Körös-körbe véve az óriási ősvadonokkal, az európaiak számára meghökkentő méretű nemzeti parkokkal. Itt, a Csendes-óceán észak-amerikai partvidékén csak a XIX. század végén hozták létre az első településeket. (!)  Az UNESCO világörökségi védelem alatt álló Olympia- és Pacific Rim Nemzeti Parkok főgerincei alatt a világ legnagyobb mérsékelt-övi esőerdői és fenyvesei terpeszkednek. Csak itt - egyedül a világon – napokon át sétálhatunk az építési tilalom alatt álló, védett fjordokban és óceáni fövenyeken. Ráadásul az USA-ban és Kanadában „egyszerre”.

USA DNY / KANYONOK FÖLDJÉN

Időpont: 2015 szeptember 23- október 5. Az USA DNy-i, sivatagos államai kanyonjaikról és építészeti csodáikról is egyaránt jól ismertek. Ide futott be „Amerika főutcája” a Route 66, itt épült a gigászi méretű Hoover gát és itt található a navahó nemzet országnyi méretű rezervátuma is. Csak néhány kultikus név az erre található - s utunkba eső - csodákból: Las Vegas és az új Mike O’Callaghan Emlékhíd – Death Valley - Grand Canyon - Monument Valley – Festett Sivatag - Arizona meteorit kráter - Zion Nemzeti Park – Bryce Canyon Nemzeti Park – Navahó Rezervátum

ALASZKA medvéi

Időpont: 2015. szeptember 3 – 13. „Mindig tiszteld Természet Anyát! Különösen, ha a tömege több mint 200 kg és a bocsait védelmezi…” James Rollins Alaszka medvéinek megfigyelése és fotózása közben átutazzuk a hatalmas országrészt, déli partjaitól – „Észak-Amerika teteje”, a Denali Nemzeti Parkon át - az Északi-sarkkörig, sőt azon is túl - a Jeges-tengerig. Az őszbe forduló északi vadon nagyvadjainak megismerése mellett, bepillantást nyerünk az őslakos athabasca indiánok és eszkimók múltbéli- és jelenlegi életébe is.

A NAGY INDIÁN VÁNDORÚT

Időpont: 2015. július 24 – augusztus 9. A Mississippi folyamtól nyugatra fekvő óriási területeket az 1800-as évek közepéig csak „Indiánország”-névvel jelölték az amerikai térképek. A polgárháború lezárulása után (1865) azonban megindult a nyugati területek fehér benépesítése - s ezzel együtt az őslakos törzsek megélhetésének, kultúrájának átmeneti felszámolása. A legendás indián háborúk és ütközetek (Vörös Felhő háborúja; Little Bighorn; Fort Phil Kearny) préri-vidékén a néhai hősök nevét és emlékét ma nemzeti emlékhelyek és vadnyugati városok őrzik. Utazásunk az indiánok szent helyein keresztül vezet Denverből – South Dakotán, majd a Yellowstone Nemzeti Park bölénylegelőin át - vissza a Sziklás-hegységig – átélve a préri és legendáinak hangulatát.