Mongólia az örökkön kék ég nomád birodalma
a Mongóliában járt magyar tudósok, utazók és őshaza kutatók munkásságának bemutatásával
Időpont: | 2025. aug. 27 – szept. 4. |
Utazás: | Menetrendszerinti repülőjárattal; a helyszíneken terepjáró kisbuszokkal |
Szállás: | Ulánbátorban szállodában, a sztyeppén turisztikai jurtatáborokban |
Ellátás: | Teljes ellátás (2. napi ebédtől a 9. nap reggelijéig) |
Létszám: | Min. 10 fő + 1 fő szakvezető+ 1 fő mongol házigazda |
Magyar idegenvezetés Budapesttől – Budapestig
„Ha tartasz valamitől, ne csináld. Ha pedig csinálsz valamit, ne tarts tőle.” – mongol szólás
FIGYELEM!
AZ UTAZÁS SORÁN HASZNÁLT JURTA TÁBOROKAT AZ ELMÚLT 15 ÉVBEN ÉPÍTETTÉK KI, A KÜLFÖLDI LÁTOGATÓK SZÁMÁRA. A TÁBOROKBAN ZUHANYZÓ ÉS WC TALÁLHATÓ, A NAPI TISZTÁLKODÁS MEGOLDOTT.
Falak, betonba fullasztott terek, acéllal és üveggel takart horizontok között éljük mindennapi életünket. Táplálékaink tartósítószerekre épülnek, ízük kemikáliai adalékanyagokból születik. Modern világunk fő-elemévé vált a műanyag, sokan közülünk már csak virtuálisan élik meg emberi kapcsolataikat. Monitorok előtt ülve, okos telefonokat nyomogatva, mesterséges fényben járva nézegetjük az önmegvalósítást ígérő termékeket. Nem mindig volt ez így. Nem mindenhol van ez így.(!) Mongólia Földünk egyik utolsó helye, ahol a romlatlan természet és a vele összhangban élő pásztorok világát, a végtelen sztyeppét járva fellélegezhetünk: Él még Földanya és legelőillatú ereje. Városlakó! Ölebet, kutyakozmetikát, hullámos papagájt vagy metrómegállót itt ne keress! Mert farkasokat, kőszáli sast, félvad csordákat és vágtató méneseket fogsz találni – a határtalan kék ég alatt.
1. nap: Elutazás az örökkön kék ég országába
Találkozás a Liszt Ferenc reptéren délelőtt, majd elrepülés Isztambulba, menetrend szerint, a déli órákban. Délutáni átszállással továbbutazás Mongóliába. Ebéd és vacsora a repülőgépeken. Az átszállási idő várakozása alatt Mongólia természeti földrajzának vázlatos áttekintése, illetve pár szó a nomád életmódról.
Éj a repülőn
2. nap: Ulánbátor, nemezvárosból – modernitás
Megérkezés az ulánbátori repülőtérre reggel. Bejelentkezés hotelünkbe, rövid pihenő. Ebéd, majd városnézés a kora délutáni óráktól: Az 1778-ban alapított Ikh Khuree „A Nagy tábor” népszerű neve egy évszázadon keresztül csak „A Nemezváros” volt. Az 1911-ben, a Kínától való elszakadás évében keresztelték át a fővárost Niislel Khuree-re, vagyis „Főtáborrá”. Mongólia a 20-as évek első felében került szovjet megszállás alá, ekkor kapta Ulánbátor a ma is használt nevét (jelentése: Vörös Hős). Ismerkedés Mongólia múltjának legfontosabb szakaszaival. Vezetés fényképszünetekkel a Béke sugárúton (Enkh Taivny Örgön Chölöö) a főtérre (Szükbatár tér). A Parlament fényképezése, majd kb. 2 órás látogatás a Nemzeti Múzeumban. Ismerkedés a hatalmas ország öko-zónáival, különös tekintettel a sztyeppe, a tajga és hegyvidéki zóna élővilágára. Feljutás a Zaisan-hegy Buddha szobrához, illetve Háborús emlékművéhez. A város panorámájának fényképezése és a 4 Szent hegy (1./ Bajanzurkh, 2./ Csingeltei, 3./ Szongino Khairkhau, 4./ Bogdkhan) beazonosítása. Este hagyományos barbecue vacsora.
Éj Ulánbátorban
3. nap: Dzsingiz kán táborában; A Mongol Birodalom históriája
Reggeli után utazás a Tsonjin Boldog-ban felépített Dzsingiz Kán központba. A Nagykán ezen a helyen találta azt az arany kandzsikát (ostor), ami a legendák szerint a világuralomhoz segítette. Temüdzsin / Dzsingiz kán 50 m magas acélszobra (!), a világ legmagasabb lovas emlékműve. Látogatás a szobor-óriás alatti, sztyeppei kultúrák (hun, türk, mongol) kiállító teremben, majd fényképezkedés az arany-kandzsika előtt. Feljutás a szobor lovának fejébe – szembenézés a nagykánnal… majd a környék sztyeppés lankáinak „légi-fényképezése”. Továbbutazás a XIII. Sz. Nemzeti Parkba. A Dzsingiz korát bemutató rekonstruált tábor tökéletesen mutatja be a világhódító mongolok néhai életkörülményeit. A Dzsingiz korabeli tábor bejárása. Fakultatív lovagolási lehetőség.
Éj Ulánbátorban
4. nap: Vadlovak sztyeppéin; Mongol tájak magyar kutatói
Reggeli után utazás a Hustai Nemzeti Park irányába. Útközben rövid betekintés Dr. Kaszab Zoltán (1915 – 1986), a világszerte ismert zoológus, a mongol állatvilág kutatójának munkásságába. (A Magyar Természettudományi Múzeum rovargyűjtő tudósa 6 alkalommal vezetett expedíciót Mongóliába, ezek során 2.800 új fajt határozott meg/!/). Történetek a magyarok nyelvi rokonságát Mongóliában is kereső Szentkatolnai Bálint Gábor (1844-1913) életéből. Ismerkedés Zichy Jenő (1837-1906) Ázsia-kutató harmadik, 1897-98 évi expedíciójának történetével, az expedíció mongóliai szakaszával. Történetek Lóczy Lajos Mongóliával kapcsolatos kutatásairól és Ligeti Lajos munkásságáról. Dr. Erdélyi István néhány publikációinak bemutatása. Felkészülés a takikkal történő találkozásra. A világ utolsó vadlovainak megfigyelése során, illetve után beszélgetés az egyéb „Lovakrúl”: mint pl. a mai mongol lovak, a honfoglaló magyarok lovai, az Akhal Teke fajta, musztángok – a spanyolok elvadult telivérei. Tarvaga (mongol mormota) fényképezés, kutatással a nemzeti park nagyvadjai (taki, gazellák, szarvasok, farkasok és szirti sas) után. A vadlovak fotózása, majd megérkezés a jurtáinkhoz. Közös vacsora.
Éj jurtában, a Hustai Nemzeti Park mellett
5. nap: Az íjfeszítő népek néhai államai; Az első türkök földjén
Reggeli után utazás a Mongol els mozgó dűnéihez. A sivatagi táj minden ízében a Góbi-ra emlékeztet, a területet hasznosító nomád családok tevetartással is foglalkoznak. Tevegelési- vagy séta lehetőség a dűnék között, majd látogatás egy tevepásztor nagycsaládnál. Továbbutazás Karakorumba, a mongol világbirodalom néhai fővárosának helyszínére. Látogatás a legendás pénisz (termékenység) szobornál, majd a főváros határait jelző órás kőteknősök egyikénél. Fényképezés a Nomád birodalmak emlékművénél (Hun Birdalom, Türk Birodalom, Mongol Világbirodalom). Este beszélgetés Dzsingisz Kán életéről „A mongolok titkos története” c. könyv alapján.
Éj jurtában
6. nap: Erdene Zuu Khiid; Az UNESCO világörökségi Orhon-völgy nomád kincsei
Reggeli utazás az Erdene Zuu Khiid kolostor-együttes falaihoz. Az ősi főváros romjainak köveit ennek a tibeti-mongol buddhista kolostornak a falaiba építették. A legendás Karakorum Ögedej nagykán idején született. (Dzsingiz fia). A birodalom fővárosaként csak 40 éven át szolgált, ugyanis Kublaj kán Khanbalik-ot jelölte birodalma új központjául, hogy azután a mongolok által alapított város neve Pekingre változzon… Erdenee Zuu Khiid jelentése, a „Száz Kincs Tára” jobban érthető, ha elolvassuk a régi tekercsek leírásait: A falakon belül valaha 100 templom és 300 állandó jurta állt, a szerzetesek száma meghaladta az 1.000 főt (!). A Vörös Hadsereg alakulatai 1937-ben az ország összes kolostorát szinte porig rombolták, Erdene Zuu épületeiből néhány mégis megmaradt. Látogatás az épen hagyott templomokban, rövid bepillantás a sárgakalapos „tibeti” szerzetesek életébe. Utazás Khar Balgas (ótörökül Kara Balgasun), a VIII. századi ujgúr birodalmi főváros romjaihoz. Útközben vázlatos ismertetés a régmúlt idők nagyállattartó, lovas népeiről (szkíták, hunok, magyarok, kunok, tatárok) és életmódbeli hasonlóságaikról. Ismerkedés a sztyeppei lovas-íjász harcmodorral (Számos szemelvénnyel Kassai Lajos „Lovasíjászat” című könyvéből). Megérkezés Bilge kagán, a keleti türk birodalom kagánja, illetve öccse Kül-tegin síremlékeihez. A hatalmas, rovásírásos sziklák megtekintése, majd látogatás a türk emlékeket bemutató múzeumban. A székely-magyar rovásírás összehasonlítása a helyszínen látottakkal, rövid felolvasással, a rovással vésett türk eposzokból. Késő délutáni utazás a Hangáj-hegység festői havasi legelőin át a Tsenheriin Jiguur melegforrások vidékére. Vacsora, majd fakultatív termálfürdőzési lehetőség.
Éj jurtában
7. nap: Mongólia természeti kincsei – a hegyek birodalma; A nomadizálás ma
Tapasztalatszerzés és ismertető Hajgáj-hegység pásztorainak életviszonyairól, majd kitekintés Mongólia további hegyvidékeire: A Hentij,- Tannu Ola,- Altáj– és Szaján hegységek vázlatos bemutatása. Rövid séták és fényképszünetek a legfestőibb pontokon. A nomádok jurtáinak, méneseinek és nyájainak megörökítése. A Pamírból „letelepített” jakok fényképezése, ismerkedés a magashegyi patásokkal. Látogatás egy nomád családnál. Utunk folytatása Cecerlegbe. Arhangáj tartomány fővárosa 18.000 lakos otthona (az 55.000 km2-nyi erdős sztyeppén összességében 96.000 ember él…!). Cecerleg magyarul „Kert” városának múzeuma az 1586-ban épült Zayain Gegeen kolostorban található. A múzeum megtekintése, majd látogatás a Bulgan uul szikla buddhista rajzainál. Utazásunk közben ismerkedés a környék ragadozó madaraival, illetve a solymászat történetével. Délutáni megérkezés az Ögii-tó partjára. Fakultatív lovagolási,- vagy séta lehetőség a tó partján. Dr. Kun Péter „A szelek szárnyán” című munkájának bemutatása, itt a legmegfelelőbb helyszínen. Témakörök: a lótartás; juhok tartása; a kumisz készítése; nomád lovasjátékok.
Éj jurtában
8. nap: A buddhizmus évszázadai Mongóliában
Reggeli után utazásunk megkezdése a fővárosba. Ulánbátorba érve látogatás a Gandan Khiid kolostorban, a mongol buddhizmus központjában. A kolostor építését a IV. Bogd Gegen kezdeményezte 1838-ban. A több-ezer szerzetesnek otthont adó intézményt 1937-ben rombolták le, de 2 épülete megmaradhatott. Az 1990-ben lezajlott változások óta a kolostor ismét feléledt, s mára buddhista egyetemi képzés is zajlik az újjáépített szárnyakban. Látogatás a csodaszép Migjid Janraisig templomban, a hatalmas (20 m magas) Buddha szobornál. Átutazás Bogd Kán (1871-1924), (8. Dzsavdzandamba) Téli Palotájába. Ismerkedés Mongólia utolsó kánjának életével, korával. A Bogd Kán állatgyűjteményének, illetve 150 hópárduc gereznából készült, egyedülálló jurtájának megtekintése. Rövid szabadidő és vásárlási lehetőség. Közös mongol barbecue,- és búcsú-vacsora. Korai nyugovóra térés.
Éj Ulánbátorban
9. nap: Hazautazás
Kora reggeli transzfer a repülőtérre. Elutazás Isztambulba, majd átszállással megérkezés a Liszt Ferenc reptérre este.
Részvételi díj | 1.015.000,-Ft |
Baleset, Betegség és Poggyászbiztosítás | köthető |
Repülőjegy irányár illetékkel ( 1 db 20 kg-os feladott poggy.) | 440.000,-Ft |
Belépők és nemzeti parki illetékek | Részvételi díjban |
Stornó biztosítás | 2,8% |
Elvárt borravaló | 50,-EUR |
1 ágyas felár: | 170.000,-Ft |
a |