Grúzia a Kaukázus szíve
Időpont: | 2025. augusztus 12-24. |
Utazás: | Közvetlen WizzAir repülőjárattal; a helyszíneken különbusszal |
Szállás: | 3***- 5***** csillagos szállodák 2 ágyas szobáiban |
Ellátás: | Reggeli (vacsora előzetesen igényelhető) |
Létszám: | Max. 20 fő + 1 fő szakvezető |
Magyar idegenvezetés Budapesttől – Budapestig
„A hozzánk betérő vendég a Teremtő ajándéka.” Grúz közmondás
Aligha akad festőibb ország, mint a Fekete-tenger és a Nagy-Kaukázus 5.000 méternél magasabb csúcsai közé „teremtett” Grúzia. Adzsaria szubtrópusi strandjai;- Szvaneti örök hóval és jéggel borított gerincei;- Sighnagi lankás szőlészetei; egészen különleges változatosságot, s ugyanakkor egységet alkotnak. A több ezer éves múlt legendái és igaz meséi kifogyhatatlan kincset őriznek, az ókori görög Argonauták utazásaitól – Timúr Lenk hódító seregeinek nyomán át – a Lenin és Sztálin szervezte 1907-es Tbiliszi Bankrablásig. Grúziában minden nap meglepetéseket tartogat: Egyedi UNESCO világörökségi emlékek, kiváló ételek, nagyon jó közbiztonság, melegszívű vendéglátók és szívbemarkolóan szép tájak. A hagyomány szerint nem véletlen, hogy borkészítés tudománya is innen ered. Vendég nem térhet úgy haza, hogy ne kóstolja meg az isteni nedűt, akár többször is, hiszen a helyiek tósztjai, meséi, mosolya és fergeteges táncai így érthetők / élhetők meg igazán.
1. nap: Budapest – Kutaisi
Utazás Budapestről közvetlen Wizz Air járattal 23:10-kor, éjszaka a repülőn.
2. nap: Kutaisi – Fekete-tenger
Megérkezés Kutaisibe 04:15-kor. Utazásunk megkezdése a Fekete-tenger délkeleti csücskébe, Adzsariába. Grúzia autonóm területe Adzsária, a török (s egyben kis-ázsiai) határ mentén fekvő szubtrópusi tengerpart, jelentős muszlim lakossággal. Ez a néhai Kolkhisz, Aitész király legendás földje, ahonnan Iaszón és az Argonauták ellopták az aranygyapjút, s itt tépte Prométheusz máját a sas, amiért a mitológiai hős megszerezte az embereknek a tüzet. Az ókori világban görögök által is telepített, majd Rómához is tartozó terület a XVI. sz-ban vált az Oszmán-Birodalom részévé, majd a XIX. sz-ban Oroszországé. A térség legszebb üdülővárosa, az ismét egyre ismertebbé és népszerűbbé váló Batumi. A városba érkezéskor bejelentkezés hotelünkbe, pihenő szabadidő. Városnézési lehetőség a nagyszerűen felújított, s rendkívül ötletesen kiépített belvárosban és tengerparti sétányokon.
Éj Batumiban
3. nap: A Fekete-tenger és a szubtrópusi partok illata
Egész napos kirándulás a tengerparton. Útközben ismertető a középkori világ Hét-tengere gyöngyszeméről, a 422.000 km2 területű beltengerről, s annak melléktengereiről, leghíresebb szorosairól (Márvány-tenger; Azovi-tenger; Boszporusz; Kercsi-szoros). A Fekete-tenger kialakulásának, s egyedülálló vízháztartásának vázlatos áttekintése. Borkóstoló egy adzsáriai borászatban, a nedűk kóstolása mellett vázlatos ismertető a szubtrópusi Adzsaria speciális múltjáról, kultúrájáról. Séta a Zöld-fok partszakaszon 1 km hosszan (0-220 m tengerszint feletti magasság) kialakított, 110 ha területű Batumi Botanikus Kertben. Az 1912-ben megnyitott meseszép fekvésű park 9 különböző szubtrópusi flórának ad otthont, a kaukázusi,- és földközi-tengeri mellett az új-zélandi és ausztrál növényritkaságoknak is. Késő délutáni visszaérkezés Batumiba, szabadidő.
Éj Batumiban
4. nap: Szváneti az örök hó- és örök erődtornyok vidéke
Reggeli után utazás Szvánetibe, az ország legmagasabb lakott övezetébe. A szvánok, a grúz nép egyik legfontosabb törzse, az idők kezdete óta pásztorkodásból éltek, a Központi-Kaukázus égbenyúló legelőin. Erődszerűen megépített falvaik közül több még ma is áll, sajátos erődtornyaik (20-25 m magas, 5-6 szintes raktár és lakótornyok) a középkori építészet remekei. 2 napos tartózkodásunk alatt a legfontosabb, UNESCO világörökségi védelem alatt álló helyszíneket keressük fel. A hegylábak előterében látogatás Zugdidi városában, a XI. századi eredetű Dadiani dinasztia, Mingrelia néhai hercegei máig látogatható (de néhai) otthonában. A Dadiani palotában több mint 40.000 kiállítási tárgyat őriznek, az épület és a körülötte lévő 24 ha méretű park Grúzia egyik legépebben megmaradt főúri nagybirtoka. Utazásunk folytatása Mesztiába, a Szvaneti régió 1.500 m magasan fekvő fővárosába. A 2.000 m feletti szván falvak innen már csak 4 X 4 meghajtású terepjárókkal érhetőek el. Séta a rendkívüli hangulatú, a középkor óta szinte semmit nem változott erődtornyos utcákon.
Éj Mesztiában
5. nap: A Shara csúcsa alatt; Déchy Mór emlékezete
Reggeli után ismerkedés terepjáróink személyzetével. Egész napos falujárásunk megkezdése, gyalog és 4 X 4 meghajtással, a 4.000 m magas gerincek tövében. Grúzia teteje, az 5.201 m magas Shara fényképezése, jó látási viszonyok esetén. Déchy Mór (1851-1917) a csúcs tetejére először feljutó magyar hegymászó-kutató életének és munkásságának bemutatása. Szemelvények a „Kaukázus magyar szerelmese” hét kaukázusi expedíciójának eredményeiről. Látogatás a 2.200 m magasságban lévő, UNESCO világörökségi védelem alatt álló Usguli falujában. A máig álló erődtornyok tüzetes megtekintése, szintjeik és azok néhai funkciói ismertetése, helyi kísérőnk irányításával. Rövid séták és fotószünetek a havasi legelőkön, s közben annak eldöntése, láttunk-e már életünkben ennél szebb magashegységi tájat. Esti visszaérkezés a szálláshelyünkre.
Éj Mesztiában
6. nap: Utazás Kutaiszibe (245 km)
Kései reggeli után fél napos utazás Kutaiszi városába. Útközben látogatás a Prométheusz-barlangban. Az emberiség számára a tüzet ellopó titán mitológiai történetének felelevenítése a buszon, majd néhány adat az összességében 11 km hosszúságú, szigorúan védett barlangrendszerről. Látogatás az 1.800 m hosszan, és 6 nagytermen át megnyitott, mitológiai fényekkel „életre keltett” barlangi szakaszokon. Kutaiszi felé közeledve pár szó annak 2.700 évnyi múltjáról: Kolkhisz (az aranygyapjú országa) királya, Aiétész koráról, a XI-XII. századi Grúz Királyság idejéről, amikor Kutaiszi városa volt a királyi székhely, illetve a modern jelenről, amikor 2019-ig itt működött a grúz parlament. Szállásunk elfoglalása, szabadidő.
Éj Kutaisziben
7. nap: Dávid az építő és I. (Nagy) Tamar emlékezete
Reggeli után rövid séta Kutaiszi belvárosában, látogatással az őstermelői piacon, ami máig is számos XIX. századi hangulatot őriz. Utazás az UNESCO Világörökségi védelem alatt álló Gelati kolostorba. A buszon igaz mesék IV. Dávid az Építő (1089-1125),- és I. (Nagy) Tamar (1184-1213) királynő uralkodásának koráról, amikor az egységes Grúzia a Kaukázus vidékének legerősebb hatalmaként élte fénykorát. Dávid az Építő a sírjának meglátogatása, majd Mária (Szűz Mária) kétmillió aranykőből készült mozaikjának megtekintése a központi templomban. Közös séta Grúzia máig egyik legfontosabb vallási központjának zöld kertjében. Utazásunk folytatása a festői Borjomi-szurdokban épült Borjomi fürdővárosába, a „grúz Karlsbad-ba”. Rövid séta a XIX. századi parkban, ásványvíz kóstolóval. (A szénsavas Borjomi Európa egyik legjobb ásványvize, 1907 óta hosszú a sora az ásványvíz kiállításokon nyert medáljainak.) Utazásunk folytatása Akhaltsikhe erődvárosába. A város neve grúzul “Új erődöt” jelent, s a XII. század óta megannyi változáson ment keresztül. 1579-ben került a Perzsa-birodalom (Szafavida) fennhatósága alól az Oszmán-birodalomhoz, épületei ezért is olyan keletiesek. Közös sétánk a „keleties ékszerdoboz” óváros minden épületét (fejedelmi udvar; arzenál; pénzverő; fürdő és a Hagia Sophia 1752-ben átadott kései mása) érinti.
Éj Akhaltsikhében
8. nap: Vardzia barlangvárosán át Tbiliszibe (290 km)
Reggelit követően utazásunk megkezdése a fővárosba. Első állomásunk Khertvisi meseszép környezetben lévő fellegvár romja. A Kr.e. II. századi építményhez számos legenda kötődik, állítólag már Nagy Sándor és görög-makedón serege is megostromolta. A romok közös bejárásakor kísérlet a mesék – és valós történelmi tények „szétválasztására”, a helyi információs táblák segítségével is. Továbbutazás a Kura-folyó partján lévő hegyoldalba épült Vardzia barlangvárosába. Az UNESCO világörökségre jelölt listán lévő barlangváros I. (Nagy) Tamar királynő idején épült. Több ezer lakás és terem, több 1.000 m hosszúságú rendszere, több 10.000 ember számára építve (!), 500 m magasságban (!) nyíló ajtókkal és ablakokkal… Vardzia egy igazi építészeti csoda, legszebb templomában Tamar királynő és apja, III. György leghitelesebb freskójával. A mesés helyszín bejárása közösen – és tekintettel a magasságokra… igen óvatosan. Utazásunk folytatása Tbiliszibe. A grúz főváros és környéke már a Kr. e. IV. évezredtől lakott. A legkorábbi írásos említés a IV. századból származik. Mára harmóniában fér meg egymás mellett az ősi és a modern városrész. Évezredes – vagy ultramodern közeg, mindenütt szépen felújított, meglepően hangulatos sétálóutcák és éttermek várják a látogatókat. Bejelentkezés fővárosi hotelünkbe.
Éj Tbilisziben
9. nap: Tbiliszi
Tbiliszi az európai és ázsiai épületek, emlékek és hangulatok egyedi keverékének nagyvárosa. A kultúrák végtelenül színes találkozása. A belváros a Mtkvari-folyó szurdokában található, és a földrajzi környezethez simulva alakult ki, így egy lenyűgöző városképet formál, amelyet a Mtatsminda-hegy ölel körül. A Narikala erőd a város legrégebbi negyedének a tetején helyezkedik el, míg a Metekhi templom egy sziklás fennsíkról tekint le az Óvárosra. Közös városnézésünket a Grúzia Anyja szobor megtekintésével kezdjük, ahonnan leereszkedve lehetőségünk lesz a Nurikala erőd fotózására. A fővárosra innen nyílik legszebb, körpanoráma szerű kilátás. Leereszkedés az óvárosba, ahol a szűk, kicsiny utcácskákban lépten-nyomon ősi időkből származó látnivalókba botlunk. XII. században alapított Metekhi templom után elsétálunk a zsinagógához, a Szioni Székesegyházhoz (VI-VII sz.), a Béke hídjához és az Ancsiszkáti templomhoz (VI. sz.). A Béke Hídja egy olasz tervező alkotása, olyan megkapó és érdekes a formája, hogy sokak szerint, mára a város új jelképévé vált. Séta a modern városrészben: Felkeressük a Rusztaveli sugárutat, majd a Szabadság-teret. Késő délutáni szabadprogram és vásárlási lehetőség.
Éj Tbilisziben
10. nap: Tbiliszi vagy Kakheti és a grúz borok dicsérete (280 km)
Ezen a napon két különböző program között választhatnak a résztvevők:
1./ Szabadidő és pihenő – egyéni programok Tbilisziben. (Ezen a napon a félpanziós ellátást a fakultatív program tartalmazza.)
vagy
2./ Fakultatív kiruccanás Grúzia elsőszámú bortermelő területére, pincelátogatással és borkóstolóval
Reggeli indulással utazás Sighnaghi megerősített középkori városába, ahol első „kötelező” látnivalónk Szt. Nino sírja és a méltán híres, IV. századi (!) Bodbe kolostor. A templomba menetelt követően borkóstolásba torkolló séta egy helyi, családi borászatba, ahol megkóstoljuk az ősi módon készült fehér-, illetve vörösbort. A grúz borok feltehetően Földünk legrégebbi nedűi – a helyiek büszkék is, az egyetemes emberiség javát szolgáló, s elévülhetetlen érdemű találmányukra… Az ősi borkészítési eljárás nagyjából az alábbi: A szőlő kipréselt levét méhviasszal lezárt termetes agyagedényekben, grúzul kvevrikben a földbe ásták, hogy ott állandó, alacsony hőmérsékleten végbemenjen az erjedés. A kóstoló után szabadidő – majd délutáni visszautazás Tbiliszibe.
Éj Tbilisziben
11. nap: A Grúz hadi út és a Kazbek óriásvulkán (320 km)
Reggeli után elindulás a Grúz hadiúton. A cári időkben kiépített magashegyi út Örményországot és Grúziát kapcsolta össze Oroszországgal. Az úttest 2.000 – 2.200 m magasságban halad, körös-körül 3-4.000 m magas csúcsok látványával. Hadiútnak készült, mára a Kaukázus turisztikai szépségeinek főútvonala. Látogatás az Aragvi hercegek néha kormányzati központjában, az Ananuri erőd,- és kolostor komplexumban. Az épületek motívumai között kiemelt szerepet kaptak a „kőbe faragott” szőlő és bor-kultusz elemek, a falakon kívüli piacon még ma is vásárolható hagyományos, szaru borivó-kürt. Rövid fotószünet Gudauri sípályáin, illetve, ahol nyájakat terelő pásztorokat látunk. Kazbegi-be érkezésünk után átszállás 4X4 meghajtású terepjáróinkba, melyekkel gyönyörű erdőkön és havasi legelőkön keresztül a Gergeti Szentháromság templom-kolostorig (XIV. sz.) jutunk fel. Az „égbe épített” templomból lenyűgöző kilátás nyílik az 5.047 m magas Kazbek óriásvulkánra, illetve a Magas-Kaukázus egyéb csúcsaira. Rövid séta és pihenő – itt a „Kaukázus egyik tetején”. Délutáni visszautazás az immár „ismerős” Grúz hadiút meseszép szakaszain – a fővárosig.
Éj Tbilisziben
12. nap: Mtcheta a kereszténység bástyája; Gori sztori
Reggeli után utazás Mtcheta-ba, Grúzia ősi fővárosába. Az Aragvi folyó festői kanyarulatának szakrális központja a grúz kereszténység Szent városa. Az Aragvi mindkét partján egyedi értékű, UNESCO világörökségi védelem alatt álló épületegyüttesek emelkednek. Felkapaszkodás a VI. századi (!) Jvari székesegyház-kolostor dombjára. A különleges épület és panoráma fotózása. Átutazás busszal a folyó másik partjára, majd séta a monumentális, XI. századi Szvetichoveli Székesegyház erődített épületegyütteséhez. A közös belső látogatás után övid szabadidő és vásárlási lehetőség. Utunk folytatása – igen erős témaváltással a buszon – Gori városába, mely leginkább arról híres és hírhedt, hogy itt született Sztálin. A szovjet diktátor (utólag helyreállított) szülőháza ma is áll. Már életében múzeummá alakították a bankrabló – pártaktivista – emberrabló – főtitkár – államfő és Generalissimus fővezér családjának átmeneti otthonát, ahol azóta mintha megállt volna az idő. A tárlaton többek között megtekinthetjük a „rajongó magyar dolgozók” által küldött, kicsinyített Szabadságszobrot is… Esti megérkezés kutaiszi szállodánkba, majd amennyire lehet,- korai nyugovóra térés.
Éj Kutaisziben
13. nap: Kutaisi – Budapest
Kora hajnali transzfer a repülőtérre. Indulás 05:15-kor, várható érkezés Budapestre 06:25-kor.
Részvételi díj reggeli ellátással | 695.000,-Ft |
Baleset, Betegség és Poggyászbiztosítás | köthető |
Repülőjegy irányár illetékkel | 150.000,-Ft + 20 kg-os poggyász (65.000,-Ft) |
Belépők | A részvételi díjban |
Stornó biztosítás | 2,8% |
Elvárt borravaló | 6,-EUR/fő/nap |
Fakultatív egész napos Sighnaghi kirándulás és kóstoló | 38.000,-Ft |
Fakultatív szállodai vacsora | 95.000,-Ft |
1 ágyas felár | 205.000,-Ft |
a |