ÉK-Anatólia: A smaragdzöld Fekete-tengeri partvidéktől – Erzurumig

AKTÍV Törökország felfedezőút Rize teaültetvényein és a Kaçkar Dağları havasi legelőin át

Időpont: 2025. augusztus 25 – szeptember 2.
Utazás: Menetrendszerinti repülőjárattal; különbusszal,- a hegyekben kisbuszokkal
Szállás: 3-4 csillagos szállodák,  2 ágyas szobáiban
Ellátás: Reggeli és vacsora
Létszám: Min. 20  fő + 1 fő szakvezető+ 1 fő török házigazda
Magyar idegenvezetés Budapesttől – Budapestig, török idegenvezetés Trabzonttól – Erzurumig.
a

„A Föld mindenkinek zenél – aki meg tudja hallani.” – török szólás

Törökország legtávolabbi és legismeretlenebb vidéke a varázslatos ÉK-Anatólia. A Karadeniz-hegység (Kuzey Anadolu Dağları) felhőkben fürdőző mérsékelt-övi esőerdőitől és Rize lágy, szubtrópusi teaültetvényeitől – a Kis-Kaukázus-, és a Kelet – Anatólia-fennsík jégcsiszolta hegyóriásainak lábaiig, egészen egyedülálló természeti változatosság fogadja itt a látogatót. Az írott idők kezdete óta ismert kulturális központok (Trabzon, Erzurum,) vagy Sumela és a Çoruh-völgyének középkori grúz kolostorai – könyvtárnyi régészeti és építészeti szakirodalom forrásai. A Selyemút; Urartu, vagy a Trapezunti Császárság emlékei, az ókori Róma- és a Perzsa Birodalom, majd később az Oszmánok és a perzsa dinasztiák világméretű küzdelmeinek helyszínei. Bármerre is pásztáz a rácsodálkozó tekintet… Srí Lankát, Kanadát, vagy épp Üzbegisztánt sugallja a tudat (?)… Pedig ez itt mind Törökország – s annak is leginkább meglepő, mesés szeglete.

1. nap: Trabzon a Selyemút kikötője
Reggeli találkozás a Liszt Ferenc reptéren. Elrepülés isztambuli átszállással Trabzont-ba, menetrend szerint. Megérkezés a Fekete-tenger 2.800 évvel ezelőtt (!) alapított kikötővárosába a  késő délutáni órákban. Rövid ismertető a 350.000 lakosú város ókori múltjáról, a néhai Selyemút távolsági kereskedelmében betöltött kulcsszerepéről, illetve a bizánci időkről. Séta az Olimpiyat Parktól (Alendar Mecset) a Balik Pazari halüzlettől a bazár negyeden át a Kahramanmaras utcára, majd onnan a Meydan Parkba, Musztafa Kemal Atatürk szobrához. Közös vacsora a hotelben.

Éj Trabzontban

2. nap: A legendás Sumela Kolostor
/Napi buszozás: 190 km + helyi kisbuszozás Uzungölben/

Reggeli utazás az Altindere-völgy Nemzeti Park majd mindig párát pipáló, harsogóan zöld magashegységi erdőségeibe. 1.200 m magasságban, a Karadağ-hegy sziklafalába vésve építtette I. (Nagy) Theodosius császár (375 – 395) az ókori Római Birodalom egyik legkülönlegesebb kolostorát, Sumelát, aminek egyedülálló kincse a Lukács evangélista által festett, kétezer esztendős oltárkép. A szikla-kolostort I. Jusztiniánosz császár leghíresebb hadvezére Belizár (505-565) felügyelete alatt bővítették, majd mai képét a Trapezunti Császárság évszázadaiban nyerte. (Aranybulláját 1365-ben állították ki.) A kolostor szigorú szultáni védelem alatt állt, ezért egészen a XX. századig virágzott, gazdagodott. A műemlék közös bejárása, a lélegzetelállítón szép panorámák élvezete mellett. (Feljutás 20 személyes kisbuszokkal, lefelé séta, jelölt, kiépített ösvényen, kb. 4 km hosszan.) Hazaúton néhány további szemelvény a Trapezunti Császárság (1204-1461) éveiből, majd látogatás a Hagia Sophia Mecsetben. Szabadidő a város főterén, fakultatív 1 órás teázási lehetőséggel a Kaleparkban, a Ganita Tea Kertben, a Fekete-tenger panorámájával.

Éj Trabzontban

3. nap: Rize teaültetvényei
/Napi buszozás: 160 km + helyi kisbuszozás a Kibledagi mecsethez, 2 óra/

Reggeli után utazás Merkez és Sürmene kikötővárosain át, rövid fotószünettel a tengerparton. Történetek a múltbéli időkről, amikor a Fekete-tenger az Oszmán-Birodalom „belvize” volt, kitekintéssel aszemben lévő” Krími Tatár Kánság (törökül Kırım Hanlığı), illetve a Kaukázus-vidék török hódoltsági évszázadaira, majd a XIX. századi demográfiai változásokra. Megérkezés Rize (jelentése: hegyoldalak) hegyeihez, Kis-Ázsia legesősebb, és leglágyabb éghajlatú szubtrópusi vidékére. Feljutás kisbuszokkal az 1.100 m magasságban épült Kibledagi mecset kilátó-platójára. A dús erdőkkel és ültetvényekkel öltöztetett tájak látványának élvezete, rövidke pihenővel a mecsetben. Aláereszkedés a teaültetvények vidékére, fotószünetekkel a legszebb pontokon (s ahol meg lehet állni…). 1 órás látogatás a Fellegvárban, a tenger és az alattunk elterülő város panorámáival.  Rize tea (Rize çayı) kóstolási lehetőség, ismertetővel a jólétet hozó, nemzetközileg is igen kedvelt teáról, termesztésének körülményeiről, a Rize tea központban (Cay Carsisi). 1,5 órás szabadprogram Rize állandóan forgalmas és pezsgő belvárosában. Vezetés a Firtina-völgyben, fotószünetekkel a legszebb pontokon. Koraesti érkezés Ayder hegyvidéki városkájába. Szabadprogram, pihenő.

Éj Ayderben

4. nap: A Kaçkar Dağları égi legelői
(Figyelem! Esőkabát hozatala javasolt.)

Reggeli után utazás 20 személyes buszokkal a Kaçkar Dağları-hegység Nemzeti Park felhők feletti legelőire. A Fekete-tengerre néző, 3.937 m magasságig tornyosuló (Kaçkar Dağı csúcs) hegyvonulat egészen különleges világ: A magasság emelkedésével a szubtrópusi esőerdőket a fenyvesek, majd a havasi legelők váltják – s végül a felhők-, 3.000 m felett a jégvájta, csipkézetten éles gerincek járhatatlan övezete következik. A hagyományos hegyvidéki pásztorkultúra jeleneteinek megtapasztalása az „anatóliai esztenáknál”, 2.300 m körüli magasságban, a Pökut-plató égi legelőin. Megérkezés után pihenő és piknik, hozott tarisznyából, illetve teázási lehetőség. Fakultatív kb. 2 óra sétalehetőség a teaház „alaptáborunkból”, majd átsétálás (vagy átbuszozás) a Sal-platóra, kedvező látási viszonyok esetén eddigi életünk legszebb 3.000 + m magasságú gerinceinek látványával. Pihenő a platón, vagy további 1,5 órás fakultatív séták.  Koraesti aláereszkedés szállodánkba.

Éj Ayderben

5. nap: Kaçkar Dağları-hegység Nemzeti Park völgyei mélyén
(Figyelem! Esőkabát hozatala javasolt.)

Reggeli után utazás 20 személyes buszainkkal a Palovit Şelalesi-vízeséshez. Kb. 2 órás séta (oda-vissza) a „zsákvölgyben”, úttesten, burjánzóan zöld kanyonkörnyezetben. Utazás a Kaçkar Dağı hómezőiről alázúduló, 68 km hosszan robajló Firtina folyó (Viharos folyó törökül) majd mindig párában takaródzó szurdokában. A folyón több mint 20 db oszmánkori szamárhátú híd maradt fenn napjainkig, ezek tökéletes kiinduló pontok a rövidebb sétákhoz, túrákhoz. 15-20 perces séták a Taş Köprü, illetve a Şenyuva Köprüsü hidakon át, illetve a hidak környezetében. Látogatás a festői, 1.130 m magasságban épített Zilkale hegyi erődromjában (Megérkezés előtt kb. 1 óra séta úttesten, a vár panorámájának látványával). Visszaúton megérkezés a Bulut Selalesi-vízesés völgyének bejáratához. Kb. 2 órás séta (ismét csak oda-vissza) majd késő délutáni visszautazás Ayderbe, pihenővel a vacsoráig.

Éj Ayderben

6. nap: Grúz határok mentén
/Napi buszozás: 200 km /

Indulás után rövid pihenő Kiyizik strandján, ahol elbúcsúzunk a Fekete-tengertől. Utunk folytatása Batumi irányába, néhány szóval Adzsáriáról, annak fővárosáról Batumiról, az évszázadokról, amikor a mai Grúzia déli területei még a szultánok birodalmához tartoztak. Utazás a grúz határvidéken, az „ilyen nincs is” fekvésű Artvin városába, s annak azonos nevű tartományába. A Çoruh folyó fölé tornyosuló település az ókori Kolkhisz, az „aranygyapjú országa” egyik kulturális központja volt. A térség számos emléket őriz a IX-X. századi Ibériai (Grúz) Királyság korából, illetve az ezt követő Grúz-Szeldzsuk háborúk évszázadaiból. Történetének utolsó évszázadai is fordulatokkal teliek, hiszen tartozott az Oszmán-Birodalomhoz, majd Oroszországhoz is – csak az I. Világháború végén „vált ismét törökké”. A városba érkezés után feljutás az Ata Tepe-hegyére, a gigászi Musztafa Kemal emlékműhöz. Aláereszkedés a Çoruh völgyébe, majd utazás Ardanuç városkája irányába. A szélárnyékban lévő hegyek itt már sokkal szárazabbak, a táj immár Tádzsikisztán kopárabb szurdokait idézi. A Ferhatli erőd romjainak fotózása (az út mellől), majd közös séta Cehennem Deresi Kanyonban. Továbbutazás I. (Nagy) Ashot ibériai (grúz) király feltételezett nyughelyéhez, a drámai fekvésű Ardanuç sziklavárhoz. Koraesti visszatérés szállodánkba.

Éj Artvinban

7. nap: I. Malik Shah és Tamar királynő útján
/Napi buszozás: 230 km /

Reggeli után utazásunk megkezdése Kelet-Anatólia legnagyobb városa, az 1.890 m magasságban épült Erzurum irányába, a D950-es főúton, ami sokak szerint Törökország egyik legfestőibb hegyi panorámákat nyújtó útja. Menet közben először a középkori „Grúz Aranykor”, Nagy Tamar királynő (1184-1213) időszaka kerül terítékre, látogatással a Barhal-, vagy Kisporeti fellegvár alatt, majd az Ishkani kolostornál. Régi Grúzia „időutazásunk” utolsó állomása a romjaiban is igen impozáns Öskvank katedrális.   A „Szeldzsuk Aranykor” sem kerülhető ki, itt a D950-ösön…, így Erzurum igaz meséjét I. Malik Shah (1072-1092) korától kezdjük,   hogy azután áttérjünk A Mongol Ilkhanátus és az Oszmán Birodalom évszázadaira. Pár szó az „Anatólián is túl”, egész Közép-és Belső-Ázsiára kiterjedő The Great Game, vagyis Nagy Játszma eseményeiről. Felkészülés a megannyi másnapi látnivalóból.  Esti megérkezés szállodánkba.

Éj Erzurumban

8. nap: Erzurum megér jó-néhány imát… Vámbéry és Molla Szádik Erzuruma
Reggeli után látogatás a Nene Hatun Történelmi Emlékparkba, emlékezéssel a névadóra, az 1877. évi védelmi harcokban részvevő fiatal anyára, Törökország talán leghíresebb női harcosára.  Az Erzurum feletti panorámák élvezete. Ismerkedés Vámbéry Ármin (1832-1913) és Molla Szádik (1836-1892) itt megélt kalandjaival, s közben látogatás a legszebb szeldzsuk középületeknél: Çifte Minareli Medrese (I. Alâeddin Keykûbad /1190–1237/ szultán lányának medreszéje); Yakutiye Medrese (Hoca Yakut, a mongol kánok helytartójának medreszéje); Erzurum Ulu Dzsámi nagymecset. Közös látogatás a város közepén álló „asszír-perzsa-római-bizánci…” ősrégi várban, néhány történettel annak évezredeiből. Séta a 900 éves Üç Kümbetler sírkertben, majd 2 órás szabadidő, vásárlási lehetőség az Oszmán Bazárban. Búcsúvacsora, s közben a következő, Kelet-Anatólia utazás tervezgetési lehetősége…

Éj Erzurumban

9. nap: Hazautazás
Korai reggeli után utazás Erzurum nemzetközi repterére. Elrepülés Isztambulba reggel, majd átszállással hazaérkezés a Liszt Ferenc reptérre a délutáni órákban.

a  
Részvételi díj reggeli és vacsora ellátással 570.000,-Ft
Baleset, Betegség és Poggyászbiztosítás köthető
Repülőjegy irányár illetékkel 165.000,-Ft
Belépők A részvételi díjban
Stornó biztosítás 2,8%
Elvárt borravaló 6,-EUR/fő/nap
1 ágyas felár 220.000,-Ft
a  

Figyelem!
Zárt túracipő, esőkabát, 1 öltözet melegebb ruha – ugyanakkor naptej, napszemüveg, fürdőruha és fényvédő kalap hozatala is hangsúlyozottan ajánlott.