Észak világa

eszak_slide

Tromsø a sarkkutató expedíciók alaptábora és az Aurora borealis titkai   

Időpont: 2023. március 14-20. Az Északi szélesség 69°41' (!) mentén elterülő Tromsø 350 km távolságra „van túl” Északi sarkkörön.  A Tromsøya-sziget 36.000 lakosú nagyvárosa és azonos nevű megyéje az égbeszökő Lyngen-Alpok jégmezőinek és porhóval fedett viking legendáinak északi határvidéke. A XIX. században vált a Novaja Zemljától – Grönlandon át – Észak-Kanadáig tartó prémvadászatok, majd az Arktisz expedíciók és kutatás „alaptáborává” és központjává. Napjainkban több ezer diák tanul egyetemein, s itt működik a titokzatos Aurora borealis (északi fény) kutatásának talán legismertebb intézménye. Február hónap minden napján 18.00 – 24:00 óra között ez a vidék az „Aurora borealis epicentruma”. Utazásunk célja a legfontosabb innen induló sarkkutatók és prémvadászok (Fridjof Nansen; Roald Amundsen, Henry Rudi… stb) életének feltárása, a legfontosabb sarkvidéki alaptudományok, mint a hótalpazás-; kutyaszánozás és rénszarvastenyésztés alapjainak megismerése – s az Északi fény megfigyelése, a sarki éjszakában.

Eszkimók között Grönland hómezőin

Időpont: 2024. február 23 - 29. A csaknem 2.200.000 km2 területű szigetóriás az Északi szélesség 60°- tól, annak 83°-ig terjed, az ember által lakható világ határáig. Lakossága lassan eléri az 57 ezer főt, akik 80%-a kalaallit eszkimó (nyugat-grönlandi eszkimó). Másvilág ez. Egy Magyarországnál 18 x nagyobb fagyos szikla, gigászi jégsapkával, úszó jéghegyekkel, bálnavadászokkal, húzott szemű, kifogyhatatlan energiájú szánhúzó kutyákkal. Itt jégből épülnek az UNESCO világörökségi kincsei, s a rövid sarki nyár közeledtével az éjszaka is napfényben ragyog. A küszöbön át itt a vadonba lépünk, s minden lépésünk nyomot hagy…

IZLAND – Jégország a világos tél és az Északi fény idején

Időpont: 2024. március 19-24. A Közép-Atlanti-hátság felszínre emelkedett, állandóan változó, arktikus földje. A néhai vikingek Jégországa, ahol kontinensünk legnagyobb jégmezői terpeszkednek, legnagyobb (télen félig fagyott) vízesései dübörögnek a mélybe, s ahol mindennaposak a „rutinszerű” vulkánkitörések. A gejzír- és ezerszínű ásványmezők világa, forró vizes medencékkel – amik télen különösen kellemesek és simogatóak. Március végén, a sarki tél és éjszaka búcsúzásakor már elég hosszúak a nappalok a hótól fehérlő mesebeli tájak felfedezésére, ugyanakkor jó eséllyel várhatjuk a „Valkűrök táncát” vagyis az Aurora borealis (Északi fény) csodáját is. 5 napos, rövid – de annál eseménydúsabb utazásunk alatt megtapasztalhatjuk Izland legjobb forrófürdőinek vizét; leghíresebb gejzíreinek- és vízeséseinek robaját. Sétálhatunk a sziget legmagasztosabb jégmezőin (a felszínen- és jégbarlangjai egyikében is) és eljuthatunk az UNESCO világörökségi védelem alatt álló Jökulsárlón jéglagúna vidékére is – egészen az Atlanti-óceán Gyémán-partjáig.